CIULNIȚA, COMUNA CARE AJUTĂ MEREU INVESTITORII, LA 120 DE KM DE BUCUREȘTI ȘI LA 5 KM DE SLOBOZIA.

VĂ AȘTEPTĂM !

Comuna Ciulnita se afla in partea de sud a județului Ialomița, la limita cu judetul Calarasi, pe malul drept al raului Ialomita, la sud de municipiul Slobozia. Este traversata de soseaua judeteana DJ 201.

UAT Ciulnita dispune de un teren de 480.000 mp ( 48 ha) pozitionat la intrarea in Localitatea Ciulnita, pe DJ201 de la DN21 si se afla intr-o zona de intravilan in apropiere de LEA-20 KV iar pe o latura avem retea de medie si joasa tensiune , retea de distributie gaze naturale la cca 20 m, retea de alimentare cu apa la 100 m si reteaua de canalizare in functiune la 200 m , localitatea avand si statie de epurare a apei .

Accesul din aceasta zona catre DJ 201 se face din str.Salcamilor, localitatea Ciulnita, strada asfaltata. Municipiul Slobozia se afla la o distanta de 5 km , Autostrada A2 la o distanta de 17 km ce face legaturile cu Constanta 140 km si Bucuresti 120 km . In apropiere la circa 700m se afla Gara Slobozia SUD care detine un punct triaj ce permite utilizarea transportului feroviar daca este necesar . In aceasta zona a terenului se mai afla o fabrica , SC CLEAN TECH INTERNATIONAL SRL , ce produce faina proteica, pozitionare ce o puteti vedea in plansa nr.2 .

Ca principale puncte de interes din zona avem SC SALTCOM SRL cu punctul de lucru in localitatea Poiana si care realizeaza linie de profilat tabla cutata si lucrari diverse de proiectare si constructii montaj: spatii de depozitare pentru exploatatiile agricole (hale metalice de depozitare produse agricole, silozuri, depozite multifunctionale)  constructii şi modernizari de sedii pentru institutii publice, lucrari de aparare impotriva inundatiilor, sisteme de irigatii, constructii de locuinte, etc.

Avand in vedere faptul ca in Comuna Ciulnita sunt aproximativ 2300 persoane si ca Municipiul Slobozia este la numai 5 km , putem afirma ca potentialul fortei de munca este unul destul de ridicat . La finele lunii mai 2021 rata somajului inregistrata de AJOFM Ialomita era de 4,42% ceea ce reprezinta 4146 someri din care 1863 femei iar dintre acestia 3022 erau someri fara indemnizatie, majoritatea adica 2826 someri, venind din mediul rural .

Pentru stimularea investitiilor si crearea de noi locuri de munca, UAT Ciulnita a acordat in trecut si acorda si in prezent un set de facilitati fiscale pe o perioada de 2 ani persoanelor juridice in vederea sustinerii dezvoltarii sectorului economic in Comuna Ciulnita avand drept conditii crearea a minim 20 de locuri de munca , efectuarea investitiilor in valoare de cel putin 500.000 euro, nu sunt in stare de insolventa, nu inregistreaza datorii publice si au achitate la timp taxele si impozitele catre bugetul local si cel de stat .

Pentru a beneficia de facilitatea fiscala, persoana juridica trebuie sa inregistreze Cererea de acordare a facilitatilor insotita de anumite documente justificative referitoare la investitii si calendarul acestora, la Registratura Primariei Ciulnita, documente ce le veti regasi in H.C.L. al comunei Ciulnita nr. 61/2011 , hotarare de care a beneficiat in anul 2011 SC CLEAN TECH INTERNATIONAL SRL , respectiv al comunei Ciulnita H.C.L. nr.40/2012 .

Deasemenea, pe langa facilitatile fiscale, UAT Ciulnita acorda dreptul de a cumpara terenul concesionat imediat ce investitia a fost finalizata in termenul prevazut in contract .

In speranta ca am prezentat date suficiente intereselor dumneavostra si ca putem deveni atractivi pentru realizarea investitiilor pe care vi le-ati propus , va multumim anticipat si va rugam ca pentru mai multe informatii sa ne contactati la tel/fax 0243/218082 , e-mail : primariaciulnita@yahoo.com .

Primar, Gheorghe Stelica

© Copyright 2012 STEEL WARRIOR. All Rights Reserved.